Angličtí ohaři na zkouškách OMS Břeclav
v roce 2004

   Stavy a úlovky drobné zvěře na Břeclavsku umožňují poměrně bezproblémový výcvik ohařů. V mnoha honitbách není velkým problémem přijít se psem každodenně do zvěře, což je základní předpoklad pro kvalitní výcvik. I přes podmínky, které jsou přímo předurčující pro držení anglických ohařů je okres Břeclav převážně doménou německých krátkosrstých ohařů. O to větší radost nám udělala účast a výsledky zástupců anglických ohařů na zkouškách v letošním roce.
   OMS ČMMJ Břeclav pořádá každoročně řadu zkoušek pro ohaře. Letos tomu nebylo jinak a uspořádal ZV, VZ a dvakrát PZ. Jarních ani všestranných zkoušek se plemena AO nezúčastnila, ale vynahradila to na zkouškách podzimních.
   První z nich se konaly 28.8. v honitbě MS Pohořelice - Cvrčovice a na startovní listině byl jeden pointr a tři angličtí setři. Po celý den sklízela obdiv svou prací a ovladatelností fena pointra Besi z Bohumělské obory vedená panem Františkem Kallusem z Velkých Pavlovic, která se nakonec stala vítězkou zkoušek s 270 body. Angličtí setři Kora a Kent z Farásku ukončili zkoušky také v první ceně s 256 a 224 body, Koro z Farásku bohužel vypadl na vlečce se zajícem.
   Druhé podzimky se konaly 11.9.2004 v honitbě MS Šitbořice. Na nástupu byl opět jeden pointr a pro změnu irský setr. Připravenost a kvalitní výcvik se ukázali i zde a pointr Avar z Chřibských lesů vedený panem Petrem Zvonařem z Bohumilic na těchto zkouškách zvítězil s 269 body. I fenka irského setra Adina ze Staré Plzně dokončila zkoušky v první ceně s výsledkem 239 bodů.
   Poslední dobou, kdy se zvláště plemena setrů stávají spíše psy společenskými, je vždycky příjemný zážitek vidět tyto psy na pracovních zkouškách a zvláště, když jejich výkony předčí všechna „běžná“ plemena. Chtěli bychom tímto všem úspěšným vůdcům poblahopřát a poděkovat za důstojnou reprezentaci anglických ohařů.

Lucie Skoupá
Chovatelská stanice DAVARONI

- Tento článek byl uveřejněn v Klubovém zpravodaji MSKAO 2/2004

 

NAVRCHOLU.cz