Aktuality roku 2011

Aktuality 2010


31
.12.2010 - otevřete si "PF 2011"

31
.12.2010 - druhou polovinu prosince, respektive většinu vánočního času, jsme strávili lovem. Na všech loveckých akcích nás samozřejmě provázeli spokojení a šťastní pejskové. Během vánočních svátků jako takových jsme krom návštěv rodiny na Moravě přijali také několik pozvánek na společné hony, další jsme s obrovským díkem museli z nedostatku času odmítnout. Přesto našim přátelům děkujeme, že na nás myslí!

V pondělí 20.12. na personálním honu v honitbě Karla Schwarzenberga bylo příjemné prostředí a skvělá organizace celého dne. Ve dvou lečích na divočáky a jedné na zvěř pernatou bylo uloveno celkem 6 divokých prasat, jeden zajíc a 35 kusů bažantí zvěře. Výborná společnost a dobrá nálada na poslední leči nás zdržela do brzkých ranních hodin :o)

Následující den, hned v úterý, jsme s našimi pejsky vyrazili do rákosin za naším domem. Měli jsme zprávu, že se v těch místech nachází postřelený kus lončáka prasete divokého. "Largo" zraněný kus v hustém porostu stavěl a hluboce zaštěkával, až přišel na pomoc páníček a úspěšně vyhublého a vysíleného divočáka ulovil. Našim klukům přejeme upřímné "Lovu zdar"!

Na Štědrý den jsme přinesli do zásypů zvěři obilí, nějaká jablíčka a lůj pro ptáčky. Pejskové nesměli chybět, a tak nás při cestě i zakrmování jistili :o)

Tradičního Štěpánského honu jsme se tentokrát účastnili v MS Brno - Chrlice. Celý mrazivý den nám dělalo společnost velké množství divoké drobné zvěře. Protože se lovili převážně zajíci, i "Carinka" byla přivázaná a prohledávala porosty až ke konci leče nebo když bylo třeba. Jedna leč byla velmi netradičně v areálu zemědělského podniku. Především zde bychom se bez psí pomoci neobešli. Carinka se opět věnovala hledání a Largo práci po výstřelu. Po celodenním lovu bylo na výřadu celkem 88 kusů zaječí a 84 kusů bažantí zvěře.

Ve čtvrtek 30.12. nás čekal poslední letošní společný lov - byli jsme pozváni na dostřelný hon do bažantnice Troubky. Naši přátelé pro celkem 50 střelců připravili 5 lečí, výborné pohoštění a skvělou zábavu na poslední leči. Styl práce psů je zde odlišný od klasického honu, což ovšem známe již z dřívějška z honů LZ Židlochovice, kam jsme chodili s "Britankou" a "Jasmínkou" do bažantnice Kurdějov. Pejskové zde zvěř dohledávají až na konci leče, bez průběžného prohledávání terénu. Largo měl několik možností pracovat s postřelenou bažantí i zaječí zvěří, ale Carinka si tentokrát moc práce neužila. Tento typ honu pro naše pejsky moc není, ale přesto jsme rádi za zkušenost a možnost si to vyzkoušet. Velmi rozmanitý výřad čítal 135 bažantích kohoutů, 61 bažantích slepic, 58 zajíců, 5 perliček a jednoho kohouta bažanta královského.

Děkujeme za příjemně strávený čas, bohyni lovu Dianě a sv. Hubertovi za přízeň a našim pejskům za obrovskou pomoc při všech činnostech, které společně vykonáváme!!!

                 


18.12.2010
- Ačkoli nemáme ve zvyku bilancovat, ten letošní rok byl natolik výjimečný, že se o souhrn všech významných událostí roku 2010 pokusíme. Rozhodně z toho ale nehodláme dělat žádnou tradici...

   Musíme začít už na konci roku 2009, kdy jsme díky hárání naší "Carinky" strávili nezapomenutelný "týden ve Finsku". Domů jsme si odvezli nejen nádherné zážitky, ale také 6 štěňátek v bříšku naší Carinky. Prckové se narodili v únoru a v průběhu dubna a května se všechna odstěhovala ke svým novým páníčkům. Od té doby dostáváme samé výborné zprávy z rodin, ve kterých naši dnes již téměř dospělá fiňátka rozdávají radost.

   Konec prvního pololetí byl klíčový především pro náš soukromý život, který ale velmi úzce souvisí s našimi pejsky. Lucka dokončila školu, přestěhovali jsme se do středních Čech, kde jsme koupili nádherný domeček s kouzelným prostředím a skvělou zahradou, kde mají naši pejsci dostatek prostoru. Bohužel, Brituška zde strávila pouhý týden svého života. Byla tu spokojená a šťastná, a potom... v polovině června odešla za Duhový most. I když už je to půl roku, pořád nám hrozně moc chybí a je nám po ní smutno. Carince trvalo víc než měsíc, než se se situací a všemi ostatními okolnostmi vyrovnala, byť jsme se jí plně věnovali a snažili se ji rozptýlit. Přecejen to byla její máma, která byla jejím vzorem, ochráncem a parťákem při lumpárnách.

   V srpnu jsme byli přijati do Mysliveckého sdružení Bílé Podolí. Plně využíváme daných možností a oba naši pejskové jsou spokojeni, že můžou do honitby plné různých druhů zvěře. Carinka vyhledává v travinách a na rozsáhlých polích za domem drobnou zvěř pernatou i srstnatou, "Largo" už dopomohl páníčkovi k úlovku selete prasete divokého :o)

   V novém domově už jsme prožili všechna roční období – na jaře nás potěšila první mláďátka, v létě jsme si užívali společenského života na místním hřišti, před horkými paprsky letního sluníčka jsme se schovali pod větve stromů zdejšího lesa. Podzim byl ve znamení intenzivních tréninků v poli a zima nás podarovala bohatou nadílkou sněhu. Ačkoli to v těchto končinách není obvyklé, i zde jsou závěje sněhu a teploty zpravidla mezi -7 a -13°C. Vánoční čas nám zpříjemňuje vánoční strom, který barevně září do kraje uprostřed naší vísky...

           

12
.12.2010 - další výlet na Moravu jsme podnikli uplynulou sobotu opět díky pozvání na hon. Bylo v plánu lovit především zajíce, a tak byli všichni přítomní pejskové převážně na řemeni. Jejich hlavní úloha přišla vždy s koncem leče, kdy řada střelců stála u zarostlých sadů nebo biokoridorů, takže psi prohledávali traviny a blízké okolí. Neopomenutelná byla samozřejmě také jejich úloha při dohledávkách střelené a postřelené zvěře, kde bychom se bez našich čtyřnohých pomocníků neobešli. Carinka a Largo měli své úkoly rozděleny stejně jako posledně - Larinek své poslání pojal svědomitě a šel zkontrolovat situaci také na hon do vedlejšího sdružení :o) Vyplatilo se telefonní číslo na obojku a do 15 minut byl zpátky u nás. Carinka mezi tím vypracovala několik kusů zvěře na konci první leče, a tak byli jistě oba spokojení. Pro ni ale byla nejzajímavější leč čtvrtá, kdy jsme procházeli zarostlým a velmi členitým sadem, kde bylo obrovské množství zaječí i bažantí zvěře, srnčí uteklo hned na začátku. Carinka si nenechala ujít jediného zajíčka, všechny poctivě a vydatně hlásila svým typickým "pisklavým hláskem" :o) a vzhledem k četnosti jejich výskytu se vracela již po pár desítkách metrů. Largo zase sklidil obdiv za přinesení bažanta a zajíce z ledové řeky, což měl velmi ztížené prudkým břehem. Po výřadu, na kterém leželo 79 zajíců a 36 kohoutů, jsme povečeřeli a my opět hrdě poslouchali chválu na naše pejsky. Je skvělé spokojeně vzpomínat nejen na tyto zážitky, ale také na šťastné výrazy našich miláčků. Děkujeme za nádherný, i když velmi zasněžený hon!

     


3.12.2010
- minulý víkend, který jsme strávili na Moravě, jsme mj. zkontrolovali, jak se daří naší "Jasmínce". Ta žije u rodičů Jirky, a to z toho důvodu, že je nejspokojenější ve své boudičce, ve které vyrůstala a prožila v ní celý život. V cizím prostředí je nejistá, nervózní, neklidná a ostražitá, a tak bydlí tam, kde je jí nejlépe a kde sama chce. Má se tu dobře, je spokojená, všemi členy rodiny mazlená a rozmazlovaná, dostává dobrůtky (ale protože si musí udržet štíhlou linii, tak mlsá jen omezeně). V únoru oslavila 10 roků, ale na svůj věk "vůbec nevypadá" a jistě se ani necítí. Bohužel má bolavé lokty, a tak absolvuje jen krátké procházky a z toho důvodu nás nemohla ani doprovodit na hon, přestože by moc chtěla...

     


29.11.2010
- na sobotu jsme byli pozváni na naprosto fantastický hon na drobnou zvěř do MS Židlochovice. Počasí nám vyšlo ještě pohádkověji, než před 14 dny - zima ukázala své prstíčky, napadl čerstvý poprašek sněhu, nefoukalo a svítilo sluníčko. Ale i tak nám chvílemi dost zábly nohy... Z pěti lečí jsme navíc odcházeli s nádhernými zážitky. "Carinka" po celou dobu předváděla perfektní práci před výstřelem a přes velmi zarostlý terén kompenzovala nedostatek psů ve velkých lečích, a to nejen vzdáleností svého hledání - byla tu napravo, po chvilce zase nalevo a na každé straně si vypracovala pár bažantíků a zajíčků. Mezi lečemi mi pak střelci vyprávěli o tom, jak krásně vystavila a pomalu postoupila, až vypíchla slepičku, kohoutka nebo zajíce, a pak zase zmizela tak rychle, jak se před střelci objevila. Na její famózní výkon jsme obrovsky hrdí, chválila ji celá řada lovců, kterým Carinka připravila mnoho loveckých příležitostí. "Largo" pak dohledával postřelenou a nosil střelenou zvěř, a tak byla jejich úloha pevně ohraničena tak, jak jim byla dána do vínku. Uloveno bylo celkem 137 kusů zvěře - 102 bažantů, 32 zajíců, 2 kachny a malé srnčátko bylo chyceno psem. Dále jsme při procházení terénu viděli dvě sluky a hejnko koroptviček. Nádherný den jsme zakončili posezením na poslední leči nad výbornou svíčkovou - i pejskům chutnala :o))

     
     

14
.11.2010 - nádherně slunečnou, byť větrnou sobotu jsme strávili opět na perfektně zorganizovaném honu v okolí Tálínského rybníka. Tentokrát jsme byli v plné sestavě - Carinka s Largem jako hlavní pomocníci, Lucka jako jejich náčelník :o) a Jirka jako střelec. Místní pro nás měli připraveny dvě leče - jednu na kachny na Tálínském rybníce, druhou za bažantnicí. Oba naši pejskové předváděli pěknou práci - poprvé na sebe upozornili hned na začátku první leče, kdy Largo hlasitě plaval za postřeleným kačerem přes půl obrovského rybníka a Carinka samozřejmě nesměla chybět pár metrů za ním. Po návratu dohledávali střelené kachny na hladině, což jim značně komplikovaly vysoké vlny. V bažantnici byla situace podstatně jednodušší. Přesto byla dohledána všechna zvěř, tedy 219 kachen a 113 kusů bažantí zvěře. Děkujeme za perfektně strávený den, krásné počasí, našim pejskům za skvělou práci a pomoc. Foťák bohužel zůstal doma, a tak přikládáme jen jednu ilustrační u výřadu...

  


2
.11.2010 - poslední říjnový pátek jsme drželi pěstičky naší malé "Daittice", která startovala na Podzimních zkouškách hledání pro mladé pointry a setry. Ty pořádal Německý klub v Hilpolstein. Ačkoli byla osmiměsíční Daittica nejmladší účastnicí (většina ohařů měla kolem dvou let věku), nezaváhala a získala vysoké bodové hodnocení ve všech disciplínách (např. nos, hledání, vyhledání pernaté zvěře, aport kachny apod.). Tyto zkoušky suverénně vyhrála a se 75 body z 80 se ocitla na svých prvních zkouškách na PRVNÍM místě!

Aby toho nebylo málo, v září zahájila svou výstavní kariéru na Národní výstavě v Pienzenau ve třídě dorostu. Krom "perfektního posudku" získala velmi nadějnou od německého rozhodčího Rolfa Blessinga.

Jsme na Daitticu nesmírně hrdí nejen díky výsledkům z kynologických akcí, ale především kvůli nadšeným reakcím jejích majitelů. Karl-Heinzovi a Regině z chovatelské stanice "Beauty of Gordon" patří naše obrovské díky!!!

15.-16.10.2010
- s Carinkou jsme strávily super víkend na srazu setrů v Křižanově. Dorazily jsme v pátek mezi prvními - to proto, že jsme cestovaly rovnou z práce, kde mi Carinka dělala společnost. Brzy se objevili i ostatní, a tak jsme mohli se setměním usednout k ohýnku a dlouze klábosit o těch našich zlatíčkách. Sobota pro nás začala brzy ráno; stihli jsme dva výlety - jeden do okolí kempu, poté nás poctilo návštěvou pár dalších pejsků, následovalo velké focení a výlet na rozhlednu Karasín a k vodní nádrži Vír. No a pak už nás čekala jen cesta domů, za dalšími povinnostmi. Ostatní se v Křižanově bavili až do nedělního odpoledne. My jsme si ale parádně užily i tu půlku, bylo nám fajn a i když byla Carinka malinko netykavka, pak se zamilovala do borderky Tracy a i na vycházce byla spokojená (když nepočítám spinkání v mé postýlce). Děkujeme za skvělé zážitky a fajn pokec, Carinka prospala i celou neděli :o)

              


10
.10.2010 - v polovině září soutěžila Tereza s "Ciadellkou" v Šampionátu psí dovednosti v Blansku. V pětiboji, který zahrnoval výstavu, agility, poslušnost, speciální odložení a individuální show, se holky umístily na perfektním čtvrtém místě ze 17 zúčastněných! Pomyslná "bedna" jim otekla o půl bodíku. Bodejť by ne, když Tereza opět vymyslela skvělé vystoupení, tentokrát s loveckou tématikou, jak se můžete přesvědčit na přiložených fotografiích (za které moc děkujeme Monice)! Holky, moc vám to sluší! :o) Terezo, děkujeme za prezentaci, čas a energii, kterou do Ciadellky vkládáš!!

        


7
.10.2010 - uplynulou sobotu i pro nás začala lovecká sezóna, a to honem na kachny v jižních Čechách. Opravdu nádherné pozdně letní počasí podtrhlo krásné zážitky z Tálínského rybníka, kde bylo uloveno celkem 566 divokých kachen. Děkujeme za báječný den a perfektní organizaci!

Neděli jsme pak strávili na zámku Kačina nedaleko Kutné Hory, kde se konaly Královské jezdecké slavnosti. Krom přehlídky několika zástupců loveckých plemen psů jsme shlédli moc pěkná představení - Hubertovu jízdu zámeckým parkem, výcvik koní např. Jezdecké školy Equus Kinsky, působivou souhru koně a psa na parkuru (skvělé bylo především nadšení křížence ovčáka ke skákání přes zadní nohy koně, přes překážky... prostě přese všechno :o)) anebo ukázky práce s lasem. Pejskové i foťák zůstali doma :o)


26
.9.2010 - na Národní výstavě psů v Brně jsem nemohla chybět, i když opět jako divák a podpora "našeho Delliorka". Ten se představil ve třídě dorostu a skončil velmi nadějný 2 s pěkným "posudkem". Měla jsem možnost ho zase po čase vidět a byla jsem neuvěřitelně překvapená, jaký je z něj vychovaný a statný pes. Na první pohled nezapře svou mámu; zatvrzelou tvrdohlavostí zase svého tatínka :o) Se svými páníky ale perfektně spolupracuje, ti vědí, jak na něj... Srdečně děkujeme majitelům za péči o něj a veškerý čas, který mu věnují!

Potkaly jsme se také s Alabamou Heremon. Tato ušlechtilá, milá a elegantní roční fenka byla přihlášena do třídy mladých, kde získala výbornou 2. S majitelkou jsme velmi příjemně povykládaly a byla jsem ujištěna, že i ona je setr, jak má být - šikovný při práci, zlatíčko doma. S Delliorkem si padli do oka a jejich nekonečné a divoké hry zaujali kolemjdoucí natolik, že byli několikrát foceni při akci :o)

        


18
.9.2010 - slunečný začátek víkendu jsme strávili s velmi milou návštěvou - kamarádkou Lenkou a její svěřenkyní ze školy vodících psů, labradoodlicí Fanynkou. Dopolední vycházka v okolí Brambor byla příjemná; následoval neobvyklý výlet na zříceninu hradu Lichnice a okolní zajímavosti. Nemohli jsme vynechat nedalekou vodní nádrž Seč, která také leží v srdci CHKO Železné hory, na jejichž úpatí bydlíme. Děkujeme za nádherný den, hlavně za unavenou Carinku :o)

     


5
.9.2010 - v sobotu jsme se s našimi pejsky zúčastnili Dne dětí v naší obci. "Largo" sklidil největší úspěch u větších dětí, které byly nadšeny jeho vášní k aportování a hlavně, že je poslouchá a vzorně odevzdává dummík v předsednutí. "Carinka" zabodovala naopak u těch nejmenších, které donekonečna zahrnovala svou přízní, nechala se hladit a ukazovala, jak velké má pejsek zuby :o)

Nedělní odpoledne jsme měli moc milou návštěvu - přijeli se na nás podívat Damiollkovi. Z Marlenky je už velká holka, miluje ostatní pejsky i lidi. I když je tato sladká holčička teprve sedmiměsíční, nechala si bez problémů malinko upravit kožíšek a detailně prohlédnout zoubky. S radostí můžeme prohlásit, že jsme na vlastní oči zkontrolovali, jak předpisový má skus a že je plnochrupá :o) Počasí nám přálo, a tak se můžete pokochat novými fotečkami ve "Fotogalerii vrhu D". K Marlene jsme přidali také nové snímky šikovné Daitticy, která se stále naplno věnuje loveckým disciplínám a velmi se jí v tomto odvětví daří.

        


31
.8.2010 - jak jistě naši kmenoví návštěvníci vědí, myslivost je pro nás životním stylem, a tak jsme považovali uplynulý víkend za klíčový. Na členské schůzi jsme byli v souladu se stanovami přijati za členy MS Bílé Podolí. Naše radost nezná mezí - pohádková honitba nám začíná po otevření branky na konci zahrady :o). Jak krásně je ve zdejším okolí (teď už můžeme říci v NAŠÍ honitbě) dokládají přiložené fotečky.

              

8.8.2010
- další "fotečky" dorazily od majitelů "Corroneho". Podle slov páníčka pesan s věkem zmohutněl a narostla mu nádherná srst. Jako správný setr miluje děti, a tak se krom loveckých disciplín věnuje výchově dětí nejen lidských, ale také psích - irských :o). Jeho "sestřička Vicary's Funnyhonny" se aktuálně stará o osmihlavou nadílku potomků. Rezaví kluci jsou z velmi zajímavého exteriérového spojení a ještě hledají nové domovy. Líbí se vám?

  


24
.7.2010 - našim odchovánkům se daří náramně. Samozřejmě za to vděčíme jejich skvělým páníčkům, kteří nás čas od času informují, co je nového. Občas jsou také ke zprávičce připojeny fotky, abychom se mohli pokochat jejich zlatíčky. A protože jsme nějaké (už téměř archivní) snímky našli v našem počítači, najdete o rok mladší Aglaiku ve "Fotogalerii vrhu A", zimního medvídka Cabríska ve "Fotogalerii vrhu C" a roztomilou rošťandu Damiollku spolu s nejlepší kamarádkou Julinkou ve "Fotogalerii vrhu D". Všem majitelům moc děkujeme a těšíme se na další :o)

  


18.7.2010
- předminulý prodloužený víkend jsme využili k relaxaci na výletech v okolí Kutné Hory. Nejdříve jsme vyrazili na okruh kolem Morašické obory, do Kojic a přes Semtěš zpátky domů. Samozřejmě jsme nevynechali ani jeden ze soustavy rybníků, které se v horkém dni hodily hlavně pejskům. Následovala nenáročná procházka a návštěva rozhledny Vysoká a přilehlé zříceniny Barnabitského kláštera. Nevynechali jsme již tradičně ani náš oblíbený Chrám Svaté Barbory v Kutné Hoře :o). Pejskové se parádně proběhli a vyřádili, poznali jsme nová zákoutí Kutnohorska a vždy večer spokojeně usínali.

        
 

11.7
.2010 - ještě se musíme vrátit do poloviny června, kdy se své první výstavy, a to Intercanis v Brně, zúčastnil "Dellior Tapio". Se svým páníčkem si vyběhali velmi nadějnou 2. Naše oblíbená paní rozhodčí Dvořáková poznamenala, že oba pejskové ve třídě štěňátek jsou skutečně krásní představitelé plemene, jen první je vyspělejší (a byl o 2 měsíce starší). Jsem moc ráda, že jsem mohla být u prvního vystoupení našeho krasavce! Delliorkovým děkujeme za péči, kterou  Delliorkovi věnují a také za vše ostatní...
Krom Delliora se na výstavě ve třídě mladých ukázala Arizona Heremon (Comea Marrone Davaroni x Silver Fog Velure), která získala velmi dobrou 3.

O týden později jsme navštívili Largovy chovatele - Bendovi a jejich chovatelskou stanici z Březenských revírů. Naši pejskové nám dělali společnost a také jsme měli možnost si pohrát se dvěma štěňátky německého křepeláka. Děkujeme za příjemně strávené odpoledne!

              


1.7
.2010 - snem každého z nás jistě je žít v ráji. My takový ráj na zemi našli nedaleko Čáslavi. Staré vesnické stavení, velká zahrada, za domem lány polí, rybník s rákosem a naproti lesy nám dávají jistotu, že jsme pro štěstí našich psů a potažmo nás udělali maximum. Večer usínáme za kodrcání bažantů, každý den na nás stříhají ušima zajíci, z povzdálí sledujeme množství srnčí zvěře a při pochůzkách nacházíme rozrytou půdu od divočáků. Těšíme se na chvíle zde strávené; prozatím jsme plni dojmů, štěstí a očekávání. Ačkoli je "Brituška" s námi jen pomyslně, svým chováním v několika posledních dnech svého života, které zde strávila, potvrdila, že je to TO místo. Jak se jí tu líbilo se můžete podívat na jejích posledních fotografiích ve "Fotogalerii Brity".

S tím a také s uzavřením Lucčiny studijní etapy života souvisí změna v odkaze "Kde nás najdete".

        

19.6.2010 - naše "Brituška" odešla za Duhový most...

  

31.5
.2010 - "naše setří holčičky" a spolu s nimi "celý vrh C" oslavili v pátek narozeniny!
   Pro Camellii uplynulých 365 dní bylo významných - uspěla na výstavách a hlavně loveckých zkouškách, získala loveckou upotřebitelnost, a tak nic nebránilo, aby se zúčastnila prvních honů. Krom toho se "po velkém výletu do Finska" setkala se svým osudovým psem Leem a měli spolu 6 nádherných štěňátek. Nyní se Carinka těší dobrému zdraví a je nesmírně šťastná, že je u svých páníčků zase No. 1 :o)
   Britunčino výročí 10-ti let s sebou nese také výročí naší chovatelské stanice, a to 10 let s tímto aristokratickým a jedinečným plemenem. Do dalšího desetiletí jí přejeme hlavně zdravíčko, které aktuálně potřebuje nejvíce. Ostatních náležitosti, které Britunka k šťastnému životu potřebuje, se jí dosyta dostává :o)

  


16.5
.2010 - přestože od naší poslední aktuality uplynul takřka měsíc, u nás se stále něco děje :o) Organizační změny způsobily, že jsme neměli přístup na internet, a tak se nyní pokusíme všechno dohnat, ale popořadě…

   V uplynulých měsících sklízeli úspěchy na výstavách odchovánci "chovatelské stanice Heremon" (Comea Marrone Davaroni x Silver Fog Velure). Na Krajské výstavě psů ve Vyškově Arizona získala Nadějnou 1, o měsíc později na Národní výstavě psů v Ostravě Amerigo, Andalusia a Alabama dostali Velmi nadějnou. Poslední jmenovaná se v květnu zúčastnila svodu mladých psů, kde mj. získala ocenění pro Nejkrásnějšího psa svodu  a na Krajské výstavě v Hlučíně poprvé ve třídě mladých známku Výborná 2!  Majitelům, stejně jako paní chovatelce, gratulujeme!

        

   Aby výstav nebylo málo, včera se "Ciadella" zúčastnila Klubové výstavy ČPSK a od švédské rozhodčí získala velmi dobrou.  Spokojené Tereze posíláme ještě jednou gratulace :o)

   Naše štěňátka oslavila třetí měsíc svého života. Své první výročí tři měsíce věku oslavovala všechna již ve svých nových domovech. O všech máme průběžné zprávy a všem se daří opravdu náramně!
   Daittica Ihana od prvních dní ve svém novém domově poznává honitbu, kde bude pomáhat svým pánům při lovu. Dana umí používat svůj výborný nos, díky kterému si našla už v 9. týdnech křepelku, kachny, za kterými plavala a později také vystavovala peroutku nebo "lovila" srnečka :o)
   Dariya Iloinen odletěla ke své nové majitelce teprve minulý týden. Přepravu nám trošku zkomplikoval sopečný prach, ale nyní už je vše v pořádku a Daya už si i zvykla na změnu času. Se změnou prostředí jí mj. pomáhají psí kamarádi, ale podle slov majitelky je Daya bezproblémová holčička. U nás perfektně doplňovala naše holky a sama obkoukala přivolání na píšťalku s přesednutím nebo např. chůzi na vodítku.
   Ještě než Dariya odjela, navštívily jsme společně Delliora Tapio. V 10 týdnech už byl doma perfektně zabydlený a měl perfektně přečtenou svou rodinu. Páníci to s ním nebudou mít lehké, je to setr každým coulem a nemá moc čas myslet na to, že by páník po něm mohl i něco chtít. Pánečci se ale snaží a úspěšně bojují proti setří tvrdohlavosti :o)
   Damiolla Tuike chodí se svou parsoní kamarádkou Julinkou na výcvik a také s celou rodinou podnikají různé výlety. Marlenka je šikovná, ale určitě i ona si své páníky omotala kolem tlapičky :o)
   Decorion Tuli a Diorea Soma si užívají klidu domova, chodí na procházky a učí se poslouchat :o)
Nové fotečky najdete ve "Fotogalerii vrhu D". Všem majitelům moc děkujeme za péči, kterou svým pejsánkům věnují a za zprávičky, které od nich dostáváme!

           

   A protože jaro dávno začalo, ani my nesedíme doma. "Camellia" je celá nervózní při pohledu na pole s ozimy, a tak jsme vyrazily do polí. Přestože ve zvěři byla naposledy na podzimním honě a následně se naplno věnovala mateřským povinnostem, ukázala, že umí a že práce je v ní velmi dobře zakódována. Vystavovala nepřeberné množství bažantí a třikrát tolik zaječí zvěře a také párek koroptví. Vše perfektně ustála a ani jeden ze zajíčků ji nezlákal, aby ho prohnala. Vyklidovala i srnčí zvěř, která běžela okolo. Při pozdějších hledačkách, když už bylo obilí vyšší a zvěře tudíž méně, nebála se chodit dál, aby měla šanci přece jen nějaký ten "chlup" najít, samozřejmě opět s perfektním stylem hledání. Nesměla chybět ani "Brituška" a "Vandička", se kterou jsme trénovaly na zkoušky. Také ony pracovaly, jak nejlépe uměly a byla radost pohledět. Dokonce jsme jednou vzali i foťák, takže nějaké fotečky najdete ve "Fotogalerii Camellie". S Vandičkou jsme pak minulou neděli uspěly na Memoriálu Václava Vančury, kde si vyběhala Res. CACT a splnila podmínky chovnosti.

              

18.4.2010 - Náš "Largo" oslavil v minulém týdnu své čtvrté narozeniny! Larinkovi moc gratulujeme a děkujeme za chvíle s ním strávené!

  

5.4.2010 - ani těch posledních pár dní u nás štěňátka nezahálela. Už jsou z nich velicí pejsci připravení na poznávání velkého světa, řádně vybavení očkováním i tetováním a spoustou razítek. Noví majitelé se na ně těšili nekonečně dlouhou dobu a už je to tu... Někteří z našich zlatíček už odešli a podle prvních zpráv je vše v nejlepším pořádku. Ale ještě předtím jsme měli báječnou návštěvu - majitele tatínka Lea, "Kaisu a Kimma z Finska". Strávili jsme s nimi několik úžasných dní, užili si skvělé chvíle. Nechybělo poznávání české kultury, způsobu lovu v praxi, českých setrů apod. Děkujeme všem, kdo se na našem pestrém programu podíleli, včetně rodiny Ciadellky. Samozřejmě jsme nemohli vynechat potřebné focení štěňat. Myslím, že tentokrát se nám "statické i společné fotky" opravdu povedly. Děkujeme Kaise a Kimmovi za dárečky pro štěňátka a také za pomoc při převozu Dioreiky do Finska - rodné země jejího tatínka. Více o nových rodinách a plánech majitelů pro jejich nové svěřence najdete na stránce "Vrhu D". Všichni majitelé jsou pro nás téměř z říše snů - lepší už jsme pro ně opravdu vybrat nemohli. A tak si teď užívejte ta naše energická střeštiprdla vy :o))) A ještě jsme vyměnili fotku na "úvodní stránce"

                 

26.3.2010 - v dalším z velmi rychle ubíhajících a produktivních týdnů se naši prckové naučili chodit po schodech na dvoře, měli na sobě poprvé oboječky a kupodivu jim ani nevadily. Objevili, že zahrada se dá proběhnout i dál než v okolí kotce, kam je panička pokaždé vynesla a díky teplému počasí přes den také prvně spali v kotci. Naučili se jíst nenamočené granulky a hrozně se jim líbí, jak to křupe. Samozřejmě jsme znovu odčervovali a stříhali drápky. Jednou z největších novinek jsou výsledky testů lokusů kódující barvy srsti a zjištění, že Camellia nese hnědý gen, který předala Dariyi. Jednotlivá štěňátka tedy začínají mít konkrétní majitele. Už příští víkend putují do nových domovů, kde se na ně moc těší! Opět nové fotky ve "Fotogalerii".

           


16.3
.2010 -  pátý týden života prožila štěňátka naplno. Už vypadají jako opravdičtí setři, jsou zvědaví, velmi obstojně běhají a na svůj věk mají neuvěřitelně dlouhou srst, takže jim dost často někde trčí :o) Poprvé se potkali s naším Largem, ke kterému byli ihned přátelští a začali ho okusovat tak, jako mamku s babičkou. Navíc nám trošku lepší počasí dovolilo ukázat štěňátkům zahradu, kde se jim moc líbí a naučili se rychle najít cestu, jak se tam dostat. Na zavolání přijdou ven a po chvilce zase utíkáme domů, aby nám neprochladli. Jak si užívají každého okamžiku plnými doušky se podívejte do "Fotogalerie vrhu D".

   Nesmíme zapomenout na veliký úspěch našeho tatínka "Yavanna's Kariya Cenhamn" na sobotní národní výstavě v Polvijärvi. U velmi přísné finské rozhodčí Riitta Lahtovaara, která známkou výborná dost šetří, nejprve vyhrál svou třídu, Best Male, následně vyhrál CAC a aby toho nebylo málo, stal se nejlepším psem s titulem BOS!!! Majitelům velmi gratulujeme a máme společně s nimi obrovskou radost!!

           

8.3.2010 - štěňátka oslavila první jubileum - jeden měsíc svého života. Už doma nemáme ty hodné kulíšky, co se rádi jen tak mazlí a občas ožmoulají prstík, ale komando, které se před ničím nezastaví. Jsou všude, chtějí všechno poznat, ochutnat, ale také se úžasně mazlí, v mžiku drtí klubajícími se stoličkami prst, umí přijít na zavolání. Ti největší šikulové už pochopili, co je to záchodek a umí si říct o svou potřebu a dokonce sem během her přijdou, aby čurali tam, kam se má. Začali si hrát s hračkami, mezi sebou i s mámou, dokonce i babička Brituška se občas zapojí. Jsou to prostě naše zlatíčka :o) Pár nových fotek najdete ve "Fotogalerii vrhu D".

     

1.3.2010 - uplynulý týden pro štěňátka plynul čas rychleji než obvykle - očička, ouška i pacičky začínají správně plnit svou funkci, také zoubky se objevily ve všech tlamičkách. Poprvé ochutnali jiné jídlo než maminčino mlíčko. Kaše jim velmi chutná a ukázala se zde také jejich inteligence - nestrkali do talíře nožičky, ale jen hlavu a hned na první pokus se snažili lízat (někteří se i topili :o))). "Jsou čím dál zvědavější, rozvíjí svůj intelekt a schopnosti mimo porodní bedýnku, zajímají se o nové věci." Vyhledávají naši společnost, chtějí mazlit, používají ocásky pro komunikaci s námi i mezi sebou, zkouší se otřepat, podrbat za uchem, hrát si. Jejich hlasové projevy jsou zatím spíše vtipné, především Decorion je naším velkým hlídačem - je vzhůru ihned, jakmile někdo vejde do pokoje a svědomitě hlásí. Ostatní zatím spíše vrčí. Už příští týden budou mít štěňátka první návštěvy, ale to je pro ně ještě hodně daleko...

        

22.2.2010 - čtrnáctý den života našich štěňátek byl prvním významným bodem v jejich životě - nejenže už mají otevřená očička a postupně se otvírají i zvukovody, snaží se o chůzi a tím nám postupně končí čas věčného spaní a papání. Na "fotkách vrhu D" je vidět, že se někteří už snaží o hru s mámou a ani se nenadáme a bude nám po pokoji běhat smíšené šestičlenné finské družstvo :o) Důležitým byl den i pro nás - chovatele, protože krom každodenního vážení a péči o hygienu pelíšku a maminky jsme měli na starosti také odčervení a stříhání drápků. Všechna štěňátka to zvládla na jedničku :o) Maminka Camellie sice stále "soutěží o nejlepší maminku světa", ale už si můžeme prcky i pochovat a začít rozmazlovat, pokud na nás máma dohlíží. Ostatně malí pejskové mají výborně vytříbený čich a poznají, kdy je máma na blízku, byť jen sedí nad porodní bedýnkou a kontroluje situaci "z povzdálí".

              

14.2.2010 - "štěňátka dnes slaví první týden svého života". Po celých těch sedm dní se téměř zvětšovala před očima, což svědčí o výborné péči ze strany maminky Camellie. Jsou čím dál krásnější; tečky především na hlavičce a na bříšku se začínají vykreslovat a už nyní je možné říci, že Damiolla a Dellior budou ze všech sourozenců nejtmavší. Všichni při papkání používají ocásky, snaží se o štěkot a umí se také bravurně a neuvěřitelnou rychlostí pohybovat po celé porodní bedýnce za svým cílem - teplem a mlíčkem u maminky. Nejen podle velikosti, ale i podle hlaviček je zřetelné, které štěňátko je holčička a které kluk. Jsou to veliká a hodná zlatíčka, jen pořád ještě nevymazlená - Camellia nám je nechce půjčovat... Dojemná je i její péče o potravu - nejen že v uplynulém měsíci před porodem zahrabávala všechny tvrdé rohlíky, které dostala ke svačině, ale dnes vyzvracela "do zásoby" část své snídaně do skrýše pod lavečku na zahradě - jediné místo bez sněhu. Ale pssst, ať to neslyší Largo a nejde prckům tu dobrotu slupnout :o))

10.2.2010 - v pondělí 8.2. se "Camellii" a "Leovi" narodila štěňátka - jaká náhoda, že přesně v tento den oslavila desáté narozeniny naše "labradorka Jasmínka" :o) (a propos - historie se opakuje, "C vrh" se narodil v den Brituščiných narozenin :o))) Porod trval sice poměrně dlouhou dobu, ale mezi jednotlivými štěňátky byly větší pauzy, takže si Camellia alespoň stihla odpočinout. Občas posvačila, dostávala energetický doping, a tak díky všem souvislostem to zvládla na jedničku. Byla a stále je ve výborné kondici, je veselá, spokojená a neuvěřitelně si užívá toho, že má prázdné bříško (a samozřejmě ho potřebuje zase naplnit :o))). Je veliká šikulka, o štěňátka se od prvního okamžiku stará bravurně, což je zřetelné podle jejich rychle se zvyšující váhy, vrnění a věčného mačkání k jejímu bříšku. Camellia si umí říct, že něco a co konkrétně chce, takže máme komunikaci velmi snadnou. Jména jsme pro našich šest finských prcků vymysleli opět neobvyklá, tentokrát je druhé jméno finského významu (děkujeme Kaise za pomoc s přesným výkladem!). Více najdete v rubrice "vrh D" a "Fotogalerie vrhu D".

     

7.2.2010 - o víkendu se konala největší výstava v ČR - DuoCACIB Brno. Ačkoli jsme kvůli střežení naší březí Camellie nemohli vyrazit fandit osobně, drželi jsme palce alespoň z domova. V sobotu posuzovala setříky belgická rozhodčí Danielle Letroye - Lantin, následující den byl sudím námi velmi uznávaný MVDr. Šimek.

   První den se k (podle slov přítomných) přísné paní rozhodčí poprvé přihlásila za naše vnoučky "Arizona Heremon" (dcera "Comei Marrone Davaroni"), která ze třídy štěňátek odešla s oceněním nadějná.  "Ciadella Bianca" je již zkušenou matarodkou výstavních kruhů, byla velmi chválena za prostorný pohyb a spolu s pěkným posudkem si odnesla velmi dobrou.  V neděli se vystavovala už jen Ciadellka, ovšem tentokrát se panu rozhodčímu opravdu líbila, a tak jí zadal nádherné ocenění - výborná 1, CAC, CACIB!  Třešničkou na dortu dnešního úspěchu je splnění podmínek pro udělení titulu Český šampion!!!  Posudky z obou dní najdete na "její osobní stránce". Terezce moc moc gratulujeme a ještě jednou děkujeme za nádhernou reprezentaci chovatelské stanice!!! Současně Tereze i Majce Varhánkovým děkujeme za poskytnutí přiložených fotek!

     

17.1.2010 - ačkoli by se zdálo, že se v zimě nedá nic dělat, naše setří holky chodí denně na procházku. V lese vybíráme pouze hlavní cesty - nejenže se "Camellii" s poměrně velkým bříškem ve vysokém sněhu už běhá špatně, ale také nechceme rušit zvěř v mlazinách, pro kterou je aktuální období se zledovatělým povrchem sněhu mimořádně nepříznivé. I když jsou podmínky pro lyžování v našem okolí ideální, musíme letos nechat běžky odpočívat - ani jedna z holek nemůže tahat paničku při skijörgingu :o/. Camellii schází 3 týdny do porodu a Brituška měla na podzim bolavá záda (proto od letošní zimy začala nosit teplý obleček).

     

11.1.2010 - ani v novém roce tatínek našich štěňátek - "Leo" nezahálí. Hned 10.1. byl na Mezinárodní výstavě psů v Kajaani, kde od rumunské rozhodčí Anca Guira ve veliké konkurenci ve třídě otevřené získal výbornou 2  s opravdu pěkným posudkem a milými slovy na adresu jeho úžasného pohybu :o) Kaise i Leovi moc gratulujeme!!

5.1.2010 - tak, jak dobře pro nás končil rok 2009, stejně s úsměvem začínáme rok letošní. Protože právě dnes uplynulo 27 dní od prvního krytí "Camellie", poctil nás doma návštěvou náš pan veterinář, který byl poslem dobrých zpráv - na ultrazvuku jsme viděli několik malých kuliček :o) Můžeme se tedy těšit na štěňátka, která by se měla narodit začátkem února :o))

        


 

Aktuality roku 2009

 

NAVRCHOLU.cz